20 najlepszych zabaw integracyjnych dla pracowników

Gry i zabawy integracyjne dla pracowników

Autor Maciek

11 stycznia, 2023

Co myślisz kiedy myślisz o pracy? Pewnie oprócz paru niezbyt przyjemnych epitetów, nie kojarzy Ci się z zabawą. No bo jak to. Praca z zabawą?

Przecież zabawa to najczęściej swobodne działania w luźnej atmosferze z innymi ludźmi.

Sprawdź również: Imprezy integracyjne pod Warszawą – najlepsze miejsca

Ale to właśnie podczas zabawy rozwija się abstrakcyjne myślenie, uwalnia endorfiny, a często również rozwiązuje problemy. Od razu można zauważyć, że świetnie sprzyja integracji ponieważ zabawa z założenia wymaga interakcji z drugim człowiekiem.

Integracja dla pracowników? Poznaj Fotobudkę 360!

Przenieś swoje wydarzenie na zupełnie nowy poziom dzięki naszej innowacyjnej fotobudce 360°. Zaskocz gości niezapomnianą atrakcją, która pozwoli uwiecznić chwile z każdej perspektywy. Idealna na wesela, imprezy firmowe, eventy czy festiwale. Nasza fotobudka 360° to nie tylko świetna zabawa, ale też niezwykłe wspomnienia, które zostaną z Wami na zawsze.

Dowiedz się więcej tutaj: Fotobudka 360 Warszawa

 

fotobudka 360 wynajem warszawa wy
fotobudka_warszawa_wynajem-transformed

Zatem jak realizacja gier i zabaw może poprawić wyniki firmy?

Do biura idziemy z założeniem ciężkiej pracy: realizujemy wyznaczone zadanie, pilnujemy terminów, zawieramy kolejne umowy, walczymy o jak najlepsze wyniki. Wiadomo – kejpiaje, asapy, statusy i inne brifingi.

Monotonia w jaką wpadamy, ciągła presja, stres, który generuje się w tym samym miejscu wokół wciąż tych samych ludzi na pewno może skutkować co najmniej wypaleniem zawodowym.

Na szczęście wymyślono mnóstwo form gier i zabaw integracyjnych dla pracowników do realizacji w biurze. Wprowadzenie na stałe takich rozgrywek w środowisku pracy ma długą listę korzyści ale tutaj wymienimy tylko najważniejsze:

– Poprawa komunikacji w zespole

– Lepsza atmosfera w pracy

– Zapobieganie wypaleniu zawodowemu

– Doskonalenie kreatywnego myślenia

– Tanie czyli oszczędnie dla budżetu

„Tylko nie kolejna głupia zabawa integracyjna” – co zrobić kiedy taką reakcję otrzymujemy na nasza propozycję team buildingu?. Czy w takich warunkach można osiągnąć zamierzone cele takiej zabawy?

Musimy pamiętać, że każda tego typu gra ma być edukacyjna ale przede wszystkim – ma być traktowana jak rozrywka!

Jak więc zachęcić swoich pracowników do entuzjastycznego brania udziału w zabawach integracyjnych? Przygotuj im zabawy, podczas których każdy będzie świetnie się bawił.

Tutaj pisaliśmy o tym jak zorganizować udaną imprezę integracyjną

A dzisiaj mamy gest, bo przygotowaliśmy aż 20 sprawdzonych gier i zabaw integracyjnych dla pracowników. Także nie krępuj się i śmiało czerp z nich inspiracje

20 najciekawszych zabaw integracyjnych dla pracowników

1. REKWIZYT

kreatywność i współpraca:

Genialna zabawa na kreatywność z niemal nieskończoną grywalnością. Dowolne drużyny otrzymują losowy przedmiot. Mogą to być rzeczy z biura lub inne specjalnie przygotowane. Każda grupa ma chwilę na wymyślenie jak największej liczby możliwych zastosowań danego przedmiotu. Po ustalonym czasie drużyny po kolei muszą zaprezentować bez użycia słów wymyślone przez siebie zastosowania. Można dodać element realizacji poprzez przyznawanie punktów za odgadnięcie jak i za liczbę wymyślonych zastosowań.

2. Kierowane rysowanie

komunikacja w zespole

Oto zabawa na poprawę komunikacji w zespole. Potrzebujemy kartki papieru A4, długopisy oraz coś do zasłonięcia oczu. Zadaniem każdego zespołu jest namalowanie wybranego/wylosowanego hasła. W grupach 2/5 osobowych wybieramy jedną osobę, która będzie kierowała danym projektem czyli jako jedyna nie będzie miała zasłoniętych oczu i będzie znała hasło. Na sygnał dana osoba opisuje nie mówiąc bezpośrednio hasła osobom w swojej grupie co mają narysować. Przy 2 osobowych grupach sprawa jest prosta. Ciekawy twist nabiera gra przy większych grupach. Tutaj cała grupa musi stworzyć jeden rysunek przez co każda osoba jest odpowiedzialna za tylko jedną konkretną część rysunku.

3. Rysowanie łączone 

poprawa relacji, komunikacja w zespole

Tworzymy jedną lub kilka grup w zależności od liczby uczestników. Każdy uczestnik w danej grupie losuje jedno hasło. Mogą to być hasła zupełnie losowe ale najlepiej sprawdza się generowanie haseł w jednej konkretnej tematyce dla całej grupy np. dana branża firmy.  Teraz nikomu nie mówiąc swojego hasła każdy zaczyna rysować swoje hasło. Po upływie wyznaczonego czasu np. 30 sekund nasz obrazek przekazujemy dalej dla osoby po prawej stronie. Teraz każdy otrzymał inna pracę i ma za zadanie jej kontynuowanie. Gdy prace przejdą przez całą grupę podsumowujemy działania. Czy udało się prawidłowo dokończyć każde hasło?

4. Dwie prawdy i fałsz

komunikacja w zespole

Każdy uczestnik opisuje na kartce 3 wydarzenia ze swojego życia. 2 są prawdziwe, a 1 nie. Uczestnik czyta 3 swoje krótkie opowieści. Po ich przeczytaniu grupa próbuje ustalić, które są prawdziwe, a która jest zmyślona. Przyjemna zabawa, która pozwala poznać się nieco lepiej dla uczestników. Modyfikacje: można pozwolić osobom zgadującym zadawać pytania. Odpowiadający musi wówczas dobrze grać i improwizować w przypadku pytań o zdarzenie nieprawdziwe. Możliwe gry w drużynach.

 

5. YYYY

komunikacja w zespole

Zabawa na refleks. Uczestnicy siadają w kręgu na krzesłach. Jedno krzesło pozostaje wolne. Wyznaczamy jedna osobę, która zostaje na środku. Jej zadaniem jest usiąść na krześle zanim zostanie ono zaklepane. Zaklepanie wygląda w nastęujący sposób: osoba, która ma wolne krzesło po prawej stronie musi uderzyć prawą dłonią w krzesło i wywołać czyjeś imie z grupy. Ta osoba spokojnie zajmuje dane miejsce. Jeżeli się zająka ,,yyy” lub powtórzy imie które przed chwilą było wymienione lub nie zdaży wypowiedzieć imienia, a osoba na środku usiądzie na danym miejscu wóczas to ona wchodzi do środka.

 

 6. Węzeł gordyjski

kreatywność i współpraca

Wszyscy zamykają oczy, po czym wyciągają przed siebie prawą rękę. Powoli zbliżają się do siebie z zamkniętymi oczami i łapią pierwszą napotkaną dłoń.

Następnie otwierają oczy i łapią drugą ręką dłoń innej osoby, z którą nie są jeszcze złączeni. Gdy wszyscy uczestnicy zostaną połączeni można zauważyć, że utworzyli solidny węzeł ze swoich rąk i ciał.

Zadaniem grupy jest rozwiązanie tego supła i ustawienie się w „rozplątanym” kręgu. Podstawową zasadą jest zakaz puszczania złapanych wcześniej rąk. Można za to obracać się, kucać, przechodzić pod i nad ramionami tak jak podpowiada wyobraźnia.

 

7. Photo shoot

komunikacja w zespole

 Photo-Shoot to świetny sposób na zachęcenie do pracy zespołowej i podziału zadań, łącząc w ten sposób rozrywkę i naukę.

Podziel grupę na zespoły po 4-5 osób i upewnij się, że każdy z członków ma telefon z aparatem. Napisz listę rzeczy / obiektów / sytuacji / osób, które muszą schwytać na zdjęciu jako zespół. Lista może być jednocześnie kreatywna i skomplikowana. W zależności od poziomu trudności przydziel różne punkty za różne rzeczy na liście.

Przydziel konkretny limit czasowy, w którym zespoły muszą się spotkać. Wygrywa team, który zbierze najwięcej punktów. Gra na cały dzień lub nawet tydzień. Warto stosować z umiarem by nie przysłoniła samej pracy w biurze.

8. Co jest w pomieszczeniu?

kreatywność i komunikacja

Ta gra polega na wybraniu losowych obiektów znajdujących się w biurze i przygotowaniu planu marketingowego, aby je sprzedać.

Drużyny muszą wymyślić markę, logo, slogan i szczegółową strategię, aby ich produkt stał się hitem wśród mas. Wszystko to należy osiągnąć w ustalonym czasie. Gdy czas się skończy, poproś grupę, aby twórczo zaprezentowała swój obiekt i spróbowała go sprzedać innym osobom po korzystnej cenie.

Zespół, który może sprzedawać produkt z najwyższym zyskiem przy najbardziej kuszącym planie marketingowym, zostaje ogłoszony zwycięzcą. Dyskutuj z całą grupą o przyczynach udanej sprzedaży zwycięskiego zespołu oraz o tym, co inne zespoły mogłyby zrobić lepiej.

Pomaga to grupie zobaczyć te same rzeczy w nowym świetle i wymyślić pomysły i rozwiązywać problemy.

 

9. Desert survival

Współpraca i komunikacja

Ta aktywność jest klasycznym podejściem do współpracy dla wspólnego dobra i testuje logikę zespołu oraz umiejętności rozwiązywania problemów.

Grupa otrzymuje scenariusz, w którym rozbił się samolot, pozostawiając wszystkich na dalekiej pustyni. Uczestnicy dostają listę przedmiotów, które mogą być pomocne w przetrwaniu. W oparciu o znaczenie i przydatność elementów, członkowie najpierw ustalają priorytety i ustalają wartość poszczególnych przedmiotów do danej sytuacji.

Ta 30-40 minutowa gra pomaga zastanowić się nad różnicami między wyborami pojedynczymi a zbiorowymi, w których nasi faworyci mogą nie pasować do grupy. Pokazuje także, jak radzi sobie zespół, gdy dana osoba (osoby) przytłacza dyskusję lub gdy członkowie nie wyrażają swoich poglądów.

10. Marshmallow spaghetti

Kreatywność

Ta konkretna gra rozwiązuje największe problemy, ponieważ potrzebują prawdziwej kreatywności i pracy zespołowej, aby zbudować kruchą wieżę.

Materiały podane do budowy wieży to dla każdej drużyny nitki spaghetti, rolka taśmy maskującej, sznurek, pianki i ptasie mleczko. Korzystając z tych zapasów, zespoły muszą zbudować najwyższą wieżę. Haczyk?

Wieża musi stać sama przez pięć sekund bez żadnego zewnętrznego wsparcia, a ptasie mleczko siedzi całkiem na samym szczycie konstrukcji.

 

11. Puzzle zaufania

Kreatywność i współpraca
Ideą tego działania jest poprawa współpracy, przywództwa i komunikacji między różnymi członkami grupy. Potrzebujesz opaskę i 2 zestawy bardzo łatwych puzzli na poziomie przedszkolnym. Po za jedną osobą cała drużyna ma zasłonięte oczy i siedzi w układzie koła. Wybrany członek drużyny nie ma opaski i musi siedzieć na zewnątrz tyłem do grupy. Rozłóż elementy układanki na stole przed grupą z zasłoniętymi oczami. Członkowie muszą spróbować złożyć elementy i ukończyć układankę. Osoba siedząca na zewnątrz będzie miała tę samą układankę w gotowym formacie i ma za zadanie poprowadzić / poinstruować grupę z zasłoniętymi oczami do ułożenia puzzli.

 

12. Dwie strony medalu

Komunikacja

Opierając się na ponadczasowym tekście pocieszającym by zawsze wyciągać z danej sytuacji pozytywy, zespół 2 lub więcej osób zbiera się i omawia sytuację.

Na przykład, jeśli jest dwóch członków, Partner A opowiada coś negatywnego, co wydarzyło się w jego życiu z Partnerem B / grupą. Najlepiej działać na bazie prawdziwych historii ale w ostateczności stworzone sztucznie też wchodzą w grę.

Następnie partner B lub pozostała część grupy próbuje odnaleźć w opowiedzianym doświadczeniu pozytywne aspekty. 

13. Hula hop na palcach

Kreatywność i zręczność

W tej grze uczestnicy stoją w kręgu i podnoszą ręce, a następnie wyciągają palce wskazujące. Opiekun grupy umieszcza Hula-Hoop tak, aby spoczywał na czubkach palców dzieci. Uczestnicy muszą utrzymywać opuszek palca na hula hopie przez cały czas. Nic po za opuszkiem nie może dotykać obręczy. Hula Hop musi po prostu spoczywać na czubkach palców. Wyzwanie polega na tym, aby grupa opuściła obręcz na ziemię bez oderwania palca. 

14. Kontynuowana historia

Kreatywność i komunikacja

Historie są potężne. Pod wieloma względami to Twoja historia i sposób jej opowiadania sprawiają, że ludzie łączą się z Twoją firmą. Członkowie twojego zespołu to gawędziarze.

Aby stworzyć Opowiedzianą historię, grupy stoją w szeregu. Jedna osoba może działać jako dyrygent, który jest odpowiedzialny za przenoszenie historii. Pierwsza osoba zaczyna historię od zdania np: „Michał poszedł do supermarketu, ponieważ …” Teraz dyrygent nagle wskazuje kolejną osobę, która ma za zadanie kontynuowanie historii:, „Potrzebował jajek do upieczenia ciasta na …” Historia trwa tak długo, aż dyrygent uzna za słuszne by zakończyć lub przez ustalona liczbę przejść.

Prowadzona historia jest ćwiczeniem słuchania, które wymaga od każdego członka zespołu zwrócenia uwagi na to, co powiedzieli inni. Podkreśla także znaczenie opowiedzenia płynnej historii oraz że do tego potrzebna jest jedność i silna komunikacja.

 

15. Pierwsza Strona gazet / Nagłówki

Kreatywność

Dzięki temu ćwiczeniu budującemu zespół możesz zwiększyć kreatywność i przyjrzeć się, jak pracownicy postrzegają przyszłość Twojej firmy.

Aby zrobić wszystkie wiadomości, potrzebujesz tylko kilku gazet, tablic, markerów, długopisów i papieru. Każdy zespół otrzymuje gazetę i dostaje zadanie wymyślenie różnych nagłówków, które będą dotyczyły tego, co firma zrobi w przyszłości. Mogą tworzyć tyle, ile chcą i mogą iśc tak daleko w przyszłość jak tylko poniesie ich wyobraźnia.

Grupy dzielą się głównymi pomysłami z resztą zespołu i otrzymują opinie. Wszystkie wiadomości są przydatne dla przedsiębiorców i właścicieli firm, którzy chcą poznać przyszłość firmy i wyznaczyć nowe cele.

16. Minuta do zwycięstwa – Seria krótkich gier:

Koncepcja krótkich gier, gdzie uczestnicy najczęściej ścigają się ze sobą w krótkich zadaniach sprawnościowych.

Ten format gier ma nieograniczone możliwości dzięki czemu można realizować je niemal wszędzie. Dynamiczne rozgrywki pobudzają całe towarzystwo, a zacięte pojedynki dostarczają niezapomnianych emocji.

Takie energizery to świetny wariant na integrację dla pracowników, którą można zrealizować tanio i sprawnie w biurze. Zadania wymagają precyzji, skupienia, współpracy i komunikacji ale przede wszystkim mają dostarczyć mnóstwo Funu dla uczestników.

Obecnie posiadamy ponad 150 różnych wariantów takich gier, które można sprawnie zorganizować w biurze.  Fajnie działają jako sprawne 30-45 minutowe przerwy w pracy lub jako cały segment 1-2 godzinny. Jest to nowość na Polskim rynku dlatego jeżeli chcesz przetestować tanio unikalny format integracji dla pracowników to zapraszamy do kontaktu  

 

KALAMBURY – klasyk wśród gier

 

To zabawa, która nie potrzebuje rozszerzonej instrukcji. Uczestnicy pobudzają swoją kreatywność, poprawiają relacje oraz komunikację między pracownikami. Warto jednak zaznaczyć jeden ważny aspekt: Kalambury można realizować na wiele różnych sposobów! Podzielcie się na drużyny i wybierzcie formę.

 

Oto kilka przykładowych wariantów:

 

17. Kalambury klasyczne

Jedna osoba wybiera hasło i musi je pokazać nie używając słów tak by jego drużyna odgadła.

Hasła do kalumburów możecie wybierać dowolnie. Mogą to być hasła związane z firmą w której pracujecie, albo grupa haseł z dziedziny, która Was interesuje

18.  Kalambury muzyczne

Na słuchawkach puszczamy jednej osobie piosenkę. Dana osoba musi zaprezentować nam ową piosenkę tak by jego drużyna odgadła tytuł. Zasady: Nie można pokazywać bezpośrednio tytułu ani wykonawcy. Modyfikacje: Grę można realizować na wiele sposobów. Gracz może udawać, że śpiewa bez wydawania dźwięków i uczestnicy musza odgadnąć tytuł. Można zastosować formę mówiona o danej piosence. Grać można drużynowo jak i indywidualnie. Mogę być wybierane po jednej osobie z każdej drużyny i obaj zawodnicy muszą przedstawić tą samą piosenkę.

 19.  Kalambury rysowane:

Mamy wśród Was absolwentów ASP? Nie? To może jeszcze lepiej – będzie śmieszniej. Wybieracie hasło a jedna osoba z zespołu ma wyznaczony limit czasowy, żeby przedstawić to hasło za pomocą pięknego obrazka. Rysowanie długopisem/ołówkiem jest za proste?
Niektórzy podnieśli poprzeczkę rysowania haseł jeden stopień wyżej

 

20.  Jednozdaniowe kalambury:

Jedna osoba z drużyny wychodzi przed wszystkich i odczytuje hasło z kartki lub osoba z drużyny przeciwnej mówi mu na ucho. Uczestnik ma chwilę np. 10 sekund na zastanowienie, po czym musi w formie jednego zdania wyjaśnić dane słowo tak by jego drużyna zgadła. Ma tylko jedną próbe czyli łącznie skąłda tylko jedno zdanie. Teraz jego drużyna ma około 30 sekund na zgadnięcie odpowiedzi. Moga podjąć kilka prób.

 

 

 

Więcej pomysłów na tego typu gry i zabawy znajdziesz w naszej księdze gier www.gamionary.pl

 

 

 

Odkryj magię łucznictwa na świeżym powietrzu!

Odkryj magię łucznictwa na świeżym powietrzu!

Kiedy myślimy o idealnym sposobie na spędzenie czasu na świeżym powietrzu, najczęściej przychodzą nam do głowy pikniki, spacery czy gry zespołowe. A co, jeśli podniesiemy poprzeczkę i zaproponujemy coś naprawdę wyjątkowego? Łucznictwo – starożytna sztuka, która łączy...

Jak zorganizować wybitną konferencję?

Jak zorganizować wybitną konferencję?

Organizacja konferencji to zadanie, które wymaga nie tylko doskonałych umiejętności logistycznych, ale również kreatywności i zdolności do przewidywania potrzeb uczestników. W dobie globalizacji i szybkiego rozwoju technologicznego, konferencje stanowią ważne...

Jak wybrać hotel z atrakcjami dla dzieci?

Jak wybrać hotel z atrakcjami dla dzieci?

Jaki hotel z atrakcjami dla dzieci warto wybrać? Wakacje już prawie się zaczęły, a to znaczy, że warto zaplanować swój urlop, wliczając to najmłodszych gości. Jeśli jesteś rodzicem, to przede wszystkim warto wybrać hotel, który posiada mnóstwo atrakcji dla...

Eventy firmowe na sportowo – czas integracji i zabawy

Eventy firmowe na sportowo – czas integracji i zabawy

Współczesne przedsiębiorstwa świetnie zdają sobie sprawę, że sukces w biznesie to nie tylko kwestia strategii i wyników finansowych, lecz także zdolność do budowania dobrych relacji między pracownikami. W odpowiedzi na to poszukują niekonwencjonalnych rozwiązań, które...

Miejsce na spotkanie integracyjne kraków

Miejsce na spotkanie integracyjne kraków

W tym wpisie przedstawiamy najlepsze miejsca i aktywności w Krakowie, które zagwarantują nie tylko świetną zabawę, ale również umożliwią zacieśnienie więzi między uczestnikami. Oczywiście wspominając o imprezach integracyjnych, nie sposób nie wspomnieć o dmuchańcach w...

Graj jak profesjonalista!

Pobierz swoją kopię Profesjonalnej Karty Wyników i dziel się wynikami.

Kliknij w przycisk poniżej a odbierzesz ją zaraz na Messenegerze ⬇

Pobierz swoją kopię Profesjonalnej Karty Wyników. Kliknij w przycisk poniżej a otrzymasz ją zaraz na Messenegerze ⬇

You May Also Like…

0 komentarzy

Wyślij komentarz