Kule Bumper Ball TPU vs PVC. Jaka jest różnica?

Kule Bumper Ball TPU vs PVC - jaki materiał wybrać

Autor Maciek

24 marca, 2020

Kulki Bumper Ball PVC vs TPU – Jaki materiał wybrać?

Kulki Bumper Ball są tworzone najczęściej z dwóch materiałów – PVC i TPU. Jaka jest różnica? Głównie cena. 

Kulki wytworzone z PVC są zdecydowanie tańsze od tych z TPU. Czy jest pomiędzy nimi różnica? W końcu na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, czy jest więc sens “przepłacać”?

Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania z tym związane.

Zobacz również: Jaki rozmiar Kuli Bumper Ball wybrać?

Generalnie kulki wytworzone z TPU są uważane za kulki premium. Czym się to “premium” wyraża? Kilkoma rzeczami:

  1. Kulki zrobione z TPU są bardziej odporne na przetarcia, co w przypadku produktu, który dość często narażony jest na kontakt z podłożem bądź innymi nawierzchniami, jest bardzo pożądaną cechą.

  2. TPU samo w sobie jest bardziej elastyczne od PVC. Pozwala to na to, że kulka jest w stanie przyjąć większe obciążenie i daje poczucie większej “skoczności”
     
  3. Kulki TPU lepiej sobie radzą w ekstremalnych temperaturach. Zarówno wysokich jak i niskich. W niskich temperaturach, kulki z PVC mają tendencję do sztywnienia, co jest problematyczne zarówno podczas transportu jak i samego używania. 
  4. Kulki TPU są zdecydowanie lżejsze. Pomimo tego, że są wytrzymalsze są również zauważalnie lżejsze – jeżeli zamierzasz często z nich korzystać, Twoje plecy Ci podziękują

     

  5. Jeżeli wierzyć w doniesienia naukowców – kulki bumper ball z TPU są również bardziej przyjazne środowisku. Okazuje się, że przy wykonywaniu PVC, z którego zrobione są tańsze kulki, wytwarzanych jest bardzo dużo szkodliwych dla środowiska efektów ubocznych. Więcej na ten temat w tym filmiku

6. TPU jest również bezzapachowe. Kulki zrobione z PVC mają swój, dość specyficzyny zapach. Nie jest to jakąś wielką przeszkodą przy korzystaniu z nich ale jest to niewąptiliwie kolejny plus na stronę Bumper Ball z TPU

Bumper Ball TPU vs PVC w praktyce

A jak to wygląda w praktyce? Możemy coś powiedzieć, ponieważ od kilku lat prowadzimy już zabawy z wykorzystaniem Bumper Ball i korzystaliśmy z jednych jak i drugich kulek. 

Sprawdź naszą ofertę na sprzedaż kul Bumper Ball. Najwyższa jakość w najlepszej cenie. Sprawdź tutaj: Kule Bumper Ball

Kiedy zaczynaliśmy przygodę z Bubble Football zdecydowaliśmy się na kulki wykonane z PVC. Z wiadomych przyczyn – były tańsze i na pierwszy rzut oka nie było widać różnicy.

Jednak po jednym sezonie było już widać na nich bardzo duże ślady użytkowania. Tworzywo z przodu kulki – a więc ta część przez którą osoba będąca w środku obserwuje grę, po pewnym czasie sie wytarła i bardzo na tym ucierpiała widoczność. 

Równie szybko zaczęliśmy mieć problemy z jakością klejenia. Na łączeniach materiałów zaczęły powstawać dziury. Łataliśmy je na bieżąco, jednak po pewnym czasie, obok załatanych dziur po prostu powstawały następne. 

Nie możemy jednoznacznie stwierdzić, że jest to problem kulek PVC, czy też niedopatrzenie naszego ówczesnego dostawcy, ale faktem jest, że każdą kulkę trzeba było na bieżąco łatać.

Po roku zdecydowaliśmy się na dokupienie drugiego zestawu kulek, tym razem TPU. Różnica była znacząca. 

To co pierwsze rzuciło nam się w oczy to właśnie ciężar kulek. Nowe kulki, mimo, że takiego samego rozmiaru, były zdecydowanie lżejsze.
Kolejne różnice, mogliśmy zobaczyć po jakimś czasie użytkowania. 

Wlot powietrza. W kulkach PCV mieliśmy odkręcany “kurek” przez który pompowaliśmy powietrze. W kulkach TPU mieliśmy o wiele wygodniejszy wlot powietrza, który zatrzaskuje się po przekręceniu. O wiele szybszy i wygodniejszy sposób.

Wytrzymałość kulek było kolejną kwestią. Jeżeli kulki PVC po jednym sezonie były ewidentnie zużyte, tak kulki TPU po jednym sezonie, były praktycznie jak nowe. I cały czas, po 3 latach użytkowania te same kulki nadal nadają się do użytku.
Kolejną kwestia wytrzymałości był, że ani jedna kulka TPU nie “puściła” na łączeniu materiałów. Jakiekolwiek problemy z kulkami TPU były związane z tym, że czasem organizowaliśmy zabawy na terenie, który nie był do końca przygotowany do gry. Plaża, na których pod powierzchnią mogliśmy natrafić na szkło lub inne ostre przedmioty czy boczne boisko z drobnymi kamykami, mogącymi uszkodzić kulki. Nie polecamy wykorzystywania takich terenów do organizowania gier. 

Czy zatem warto kupować kulki PVC? W niektórych przypadkach pewnie warto. Jeżeli zamierzasz korzystać z tych kulek sporadycznie, raz na miesiąc, lub planujesz je wykorzystywać głównie jako przeszkody do gier typu Archery Tag, wtedy jak najbardziej możesz zastanowić się na zakupem takich kulek. W innych przypadkach gorąco radzimy wybieranie kul Bumper Ball z TPU. Sami z nich korzystamy w naszym codziennym użytkowaniu. Są nieznacznie droższe, ale w dłuższym rozrachunku są o wiele lepszą inwestycją.

 

You May Also Like…

0 komentarzy

Wyślij komentarz