Integracja pracownicza – o co chodzi?

Integracja pracownicza - o co chodzi_

Autor Maciek

27 stycznia, 2020

 Integracja dla Pracowników

 

Każdy pracownik, pracodawca, agencja eventowa czy animator słyszał w swoim życiu określenie ,,Integracja dla pracowników” co najmniej kilkadziesiąt razy. Artykułów na ten temat jest mnóstwo i mimo, że każdy w miarę rozumie owo określenie, to wciąż szuka inspiracji i pomysłów.

Dlaczego?  Czemu jest to tak ważne? Jakie są możliwości?

Poniższy wpis będzie szeroko opisywał całe to zagadnienie i tematy z nim związane. Natomiast jeżeli szukacie konkretnych pomysłów na zabawy integracyjne lub atrakcje eventowe to klikajcie w podświetlone napisy 😀 Opcji jest po prostu od groma, więc i zestawień jest i będzie coraz więcej. Teraz natomiast lecimy z lekturą.

ZOBACZ: 7 najciekawszych gier i zabaw integracyjnych dla dorosłych

 

Co to w ogóle jest integracja?

Według słownika PWN termin ,,integracja” oznacza ,,proces tworzenia się całości z części”, a integracja społeczna określana jest jako ,,proces scalania się zachodzący na różnych szczeblach społecznych”.  Sam wyraz pochodzi z łacińskiego ,,integrate” i oznacza „scalić, utworzyć całość z różnych części lub odwrotnie: dodanie części do całości”. 

 

Co ciekawe, często integracja używana jest zamiennie ze określeniem team building, które w tłumaczeniu Cambridge Dictionary oznacza ,,proces zachęcania członków grupy do dobrej współpracy razem, na przykład poprzez uczestnictwo w zajęciach lub grach” lub ,,działania, które pomagają grupie efektywniej współpracować jako zespół”.

 

Integracja jako termin może dotyczyć wielu różnych aspektów (ekonomia, socjologia, psychologia, mechanika, informatyka) natomiast team building jest znacznie bardziej sprecyzowanym i zawężonym zagadnieniem, które, jak by nie patrzeć, znaczy co innego niż integracja. 

 

Integracja a team building

 

Badając pojęcie pod kątem słownikowym można śmiało stwierdzić, że integracja i team building to dwa zupełnie różne pojęcia, ALE tutaj rozpatrujemy dane zagadnienia pod kątem czysto społecznym (firmowym) i to nam daje pole do ciekawych porównań.

Integracja w firmie, w szkole czy na obozie rozumiana jest zawsze jako proces, który ma poprawić kontakty międzyludzkie, likwidować bariery społeczne, pokoleniowe i liczne zahamowania pomiędzy uczestnikami. Często integracja służy zapoznaniu się nowych członków załogi ze starą brygadą.

ZOBACZ: Pomysły na scenariusze zabaw integracyjnych

Podsumowując, chcemy stworzyć przyjazne środowisko do wspólnych działań w przyszłości. Team building zaś, to proces, który ma dać już zintegrowanemu zespołowi narzędzia do efektywniejszej pracy: poprawa komunikacji, skuteczny podział zadań, rozwiązywanie problemów, wyłanianie liderów w grupie i wiele innych. 

Przykład Integracji pracownicznej na sportowo – z Archery Games

Wspólne elementy

 

Czy integracja zawiera elementy team buildingu?

Czy team building zawiera elementy integracji?

Naszym zdaniem tak i tak.

Integracja i team building to pojęcia, które się pokrywają.  Istnieje cała masa propozycji gier terenowych, miejskich, imprez firmowych, wyjazdów integracyjnych, gier fabularnych czy atrakcji eventowych, które dają solidną dawkę korzystnych funkcji rezultatów. Wszystko jest kwestią dobrania dawki pod kątem potrzeb naszego ,,organizmu”.

Czy warto organizować scenariusz w formie improwizacji teatralnej dla grupy z nowymi członkami, którzy się jeszcze nie znają? Wielu introwertyków może mieć sporo zahamowań przed wystąpieniami publicznymi. Czy warto organizować jazdę na byku rodeo dla 20-osobowej grupy pracującej razem przy wielu projektach? Jeżeli naszym celem jest poprawa komunikacji i współpracy to z pewnością atrakcje, gdzie jedna osoba się bawi, a reszta patrzy mogą mieć nikły efekt końcowy. 

 

Podsumowując, liczy się efekt końcowy, a nie samo określenie jakiego przy tym używamy (szok).

 

 Gdy chcemy polepszyć komunikację między znającymi się już członkami zespołu, to szukamy najlepszych narzędzi do osiągnięcia tego efektu. Gdy chcemy popracować nad podziałem zadań w zespole i rozwiązywaniem problemów, szukamy rozwiązania w tym zakresie. W ekipie pojawili się nowi członkowie i trzeba się zapoznać? A może wyzwaniem jest spore zróżnicowanie pokoleniowe? Ustalamy konkretny cel i lecimy z wybieraniem narzędzi. 

 

Oczywiście, prezentujemy tu nasze zdanie i nasz odbiór organizacji formy rozrywki. 

 

Jakie są możliwości?

 

Branża eventowa rośnie z roku na rok, a dzięki ogromnej konkurencji firm organizujących szeroko rozumianą „integrację”, jest w czym przebierać. Dodatkowo w dobie komputerów i reklam nasz mózg jest bombardowany bodźcami, a to niestety może uzależniać. Coraz trudniej jest zaciekawić uczestników imprezy, mózg domaga się dużej stymulacji, a dzięki dostępowi do internetu potencjalni uczestnicy wiele już widzieli (ale nie doświadczyli). Często grupa uważa, że ,,miała już wszystko” co jest zawsze, ale to zawsze, nieprawdą. Nie jest to fizycznie możliwe by firma skorzystała z każdej atrakcji, gry miejskiej, fabularnej, terenowej, wieczoru tematycznego czy warsztatów jakie istnieją na samym polskim rynku. Dodatkowo firmy eventowe to w większości magnaci kreatywności. Zawsze wymyślą nowy patent na imprezę integracyjną. Można w końcu tworzyć połączenia atrakcji jakich świat nie widział. Badania (podać jakie) dowiodły, że kreatywność wymaga eksperckiej wiedzy w danym zagadnieniu oraz… dawki frustracji. Kreatywność w rozrywce to już jednak oddzielny temat, który pojawi się niedługo. 

 

Korzyści:

 

Co zatem daje nam organizacja integracji dla pracowników?

Niezwykle istotnym aspektem jest środowisko w jakim ludzie pracują. Przyjazne warunki pracy świetnie działają na wyniki, a relacje z osobami z którymi spędzamy co najmniej kilka godzin dziennie z pewnością do środowiska pracy się zaliczają. Osoby, które czują się swobodniej w swoim otoczeniu są pewniejsze siebie, bardziej zmotywowane do działania, a komunikacja poprawia się samoistnie.

Nieformalne spotkania sprzyjają integracji pracowników na różnych szczeblach. Przyjazne środowisko poprawia wizerunek firmy w oczach pracowników co skutkuje mniejszą ich rotacją, a to daje oszczędności. Imprezy integracyjne to, poza integracją, nabywanie oraz doskonalenie umiejętności miękkich przez uczestników. Te umiejętności są znacznie trudniejsze do wyćwiczenia w porównaniu do umiejętności twardych, które są niezbędne do wykonywania konkretnego zawodu/zajęcia.

Umiejętności miękkie oraz interpersonalne takie jak: praca w zespole (realizacja projektów), nawiązywanie kontaktu z innymi ludźmi (sprzedaż, obsługa klienta), logiczne i analityczne myślenie, kreatywność, zdolności przywódcze i wiele wiele innych są niezwykle istotne w wielu branżach. Często decydują one o sukcesie danej firmy szczególnie gdy produkty i usługi są jakościowo zbliżone do siebie.

Kolejną korzyścią integracji firmowej dla pracodawcy jest okazja obserwacji zachowań pracowników podczas wydarzenia. Można ocenić jakie umiejętności dana osoba posiada, nad czym może popracować lub czego mu zwyczajnie brakuje.  

 

Podsumowując

 

Imprezy Integracyjne to obszerny i fajny temat. Każdy może przejrzeć i przymierzyć pomysły z różnych kolekcji i na pewno znajdzie coś uszytego na miarę. Warto robić to świadomie by nie przepłacać i przed wyborem dobrze zastanowić się, co nam jest potrzebne. 

You May Also Like…

0 komentarzy

Wyślij komentarz