7 zabaw integracyjnych dla dorosłych

Lista 7 pomysłów na zabawy integracyjne dla dorosłych przygotowane przez ekipe Spogle

Autor Maciek

29 stycznia, 2023

Każdy lubi od czasu do czasu spróbować swoich sił w jakiejś dobrej zabawie. Jednak, żeby zaanagażować dorosłych w taką zabawę czasem trzeba się postarać. No bo nie oszukujemy się – zabawa kojarzy nam się głównie z dzieciakami.

Dlatego przedstawiamy naszą listę pomysłów gier na każdą okazję. Zabawy, które nie wymagają specjalnego sprzętu a na pewno sprawią dużo radości każdej grupie

Gotowi?

Zaczynamy!

Lista gier - kliknij żeby otworzyć

Najciekawsze gry i zabawy integracyjne dla dorosłych:

(kliknięcie w jedną z gier przeniesie Cię do opisu)

1. Możliwości

2. Łuuup

3. Węzeł Gordyjski

4. Tratwa

5. Pole Minowe

6. Szok Elektryczny

7. Bez Słów

Integracja dla dorosłych? Poznaj Fotobudkę 360!

Przenieś swoje wydarzenie na zupełnie nowy poziom dzięki naszej innowacyjnej fotobudce 360°. Zaskocz gości niezapomnianą atrakcją, która pozwoli uwiecznić chwile z każdej perspektywy. Idealna na wesela, imprezy firmowe, eventy czy festiwale. Nasza fotobudka 360° to nie tylko świetna zabawa, ale też niezwykłe wspomnienia, które zostaną z Wami na zawsze.

Dowiedz się więcej tutaj: Fotobudka 360 Warszawa

 

fotobudka 360 wynajem warszawa wy
fotobudka_warszawa_wynajem-transformed

Zacznijmy od początku – czym w ogóle jest zabawa?

Zabawa to swobodna czynność wykonywana dobrowolnie dla przyjemności i bez względu na jej końcowy rezultat. Przebiega w pewnym porządku i według określonych reguł.

Zabawa integracyjna z kolei skupia się na czynnościach w grupach, które mają na celu nawiązanie przyjaznych relacji społecznych w swobodnej formie. Często zabawy integracyjne stosowane są jako swego rodzaju Energizery, czyli aktywności wprowadzane „na rozruch” podczas konferencji czy szkoleń. 

 

W tym zestawieniu skupimy się jednak na prostych zabawach integracyjnych dla grup dorosłych, których celem będzie polepszenie relacji między uczestnikami.

WAŻNE: zabawy są super dla osób, które już się nieco znają 🙂 Zaletą tych wariantów jest ich prosta forma, dzięki czemu gry mogą być przeprowadzone bez specjalistycznej wiedzy. Przyjmujemy tutaj, że odbiorcami są osoby dorosłe.

Zabawa numer 1

01. Możliwości:

PrzygotowanieDzielimy grupę na kilka drużyn. Każda z drużyn otrzymuje jeden inny przedmiot.

Zadanie: Zadaniem drużyny jest wymyślenie jak największej liczby możliwych zastosowań danego przedmiotu. Im kreatywniej tym lepiej, ale każde zastosowanie powinno być uzasadnione. Po krótkim czasie przygotowań drużyny po kolei przedstawiają w formie kalamburów (pokazują bez użycia słów) wymyślone przez siebie zastosowania. Zadaniem pozostałych ekipy jest odgadnięcie danego zastosowania. Można realizować tę grę tylko dla zabawy lub na zasadzie rywalizacji, wtedy np. każde odgadnięcie to punkt dla drużyny, która pokazuje i dla ekipy która zgadła.

Liczba graczy: Zabawa przeznaczona jest dla 10 – 80 uczestników.

Zobacz również: Najlepsze miejsca na integrację pod Warszawą

Zabawa numer 2

Łuuup:

Przygotowanie: Uczestnicy stają w kole twarzą do siebie. Przykładają do oczu dłonie tak jakby to była lornetka. Ważne jest by nie odrywali dłoni od twarzy, co ogranicza widzenie na boki.

Zadanie: Zabawę rozpoczyna losowo wybrana osoba. Gdy wykona krótki ruch prawej dłoni oddalający i powracający do oka i wyda jednocześnie krótki dźwięk ,,łup!” to kolejka przechodzi do pierwszej osoby po jej prawej stronie.

Ale teraz uwaga!

Jeżeli zrobi długi ruch oddalający i potem powracający wraz z synchronizowanym i analogicznie dłuższym dźwiękiem ,,łuuuuup!” to kolejka przesuwa się do drugiej osoby po prawej. Jeżeli wykona dany ruch lewą dłonią, to analogicznie kolejka przejdzie na pierwszą lub drugą osobę po jej lewej stronie.

Ważne jest, by wszystko działo się możliwie jak najszybciej. Dźwięk ,,łuup” i tempo przekręcania głów przez uczestników są komiczne i każdy z pewnością  na długo zapamięta tę zabawę. Istotne jest jednak by dobrze wyjaśnić te dosyć absurdalne zasady zabawy.

Szczególnie dorośli uczestnicy tej zabawy integracyjnej powinni poczuć się jak gdyby wrócili do podstawówki.

Liczba graczy: Zabawa przeznaczona jest dla 8-20 uczestników.

Zabawa numer 3

Węzeł gordyjski:

 

Przygotowanie: Jest to „legendarny klasyk” wśród zabaw integracyjnych z elementami team buildingu. Uczestnicy ustawiają się w kole zachowując niewielka odległość pomiędzy sobą.

Zadanie: Wszyscy zamykają oczy, po czym wyciągają przed siebie prawą rękę. Powoli zbliżają się do siebie z zamkniętymi oczami i łapią pierwszą napotkaną dłoń.

Następnie otwierają oczy i łapią drugą ręką dłoń innej osoby, z którą nie są jeszcze złączeni. Gdy wszyscy uczestnicy zostaną połączeni można zauważyć, że utworzyli solidny węzeł ze swoich rąk i ciał.

Zadaniem grupy jest rozwiązanie tego supła i ustawienie się w „rozplątanym” kręgu. Podstawową zasadą jest zakaz puszczania złapanych wcześniej rąk. Można za to obracać się, kucać, przechodzić pod i nad ramionami tak jak podpowiada wyobraźnia.

Liczba graczy: Zabawa przeznaczona jest dla 5-16 uczestników na jeden węzeł.

Zabawa numer 4

Tratwa:

 

Przygotowanie: Grupa zbiera się na przygotowanym kocu „tratwie”.

Zadanie: Gracze „wyruszyli” w daleki rejs po oceanie, więc nikt nie może z tratwy wypaść lub jej opuścić. Zadaniem grupy jest przewrócenie koca na drugą stronę bez użycia rąk.

Liczba graczy: W zależności od rozmiaru koca/płachty zabawę polecamy dla grup 4-10 osobowych.

Zabawa numer 5

Pole minowe:

 

Przygotowanie: No obszernym terenie, najlepiej na świeżym powietrzu, rozkładamy różne przedmioty np. pluszowe zabawki. Dodatkowo układamy kartki papieru A4 w losowo wybranych miejscach oraz ustalamy miejsce startu i metę.
W drużynach tworzymy 2 grupy.

1 grupa z zasłoniętymi oczami, które ustawiają się gęsiego trzymając ręce na barkach lub dowolnie trzymając się za ręce. 2 grupa, mniejsza, stoi poza wyznaczonym terenem zabawy.

Zadanie: Zadaniem grupy stojącej poza terenem jest werbalne poinstruowanie ,,niewidomej” ekipy w taki sposób, by zebrała jak najwięcej pluszaków i dotarła do mety. Oczywiście nie może przy tym wpaść na minę (kartkę papieru). Punkty przyznawane są za liczbę zdobytych pluszaków, jak i za czas dotarcia. Dużo zależy od dostępnego terenu oraz wielkości grup.

Liczba graczy: Zabawa przeznaczona jest dla 12 – 40 uczestników.

Zabawa numer 6

Szok elektryczny:

 

Przygotowanie: Potrzebna jest linka, dwa punkty jej zaczepienia oraz ewentualnie taśma samoprzylepna do zamocowania.

Zadanie: Drużyna ma za zadanie przejść z jednej strony na drugą nad poziomo zawieszoną linką. Oczywiście, by było trudniej cała drużyna musi mieć ze sobą cały czas kontakt fizyczny np. poprzez trzymanie ręki na barku innego uczestnika, trzymanie się za ręce itp.

W przypadku gdy uczestnicy nie czuja się komfortowo z kontaktem fizycznym można zastosować przedłużenie połączenia innymi przedmiotami.

Drużyna spełni swoje zadanie, gdy cała znajdzie się po drugiej stronie nie rozłączona. Zadanie można realizować w kilku oddzielnych grupach na czas.

Liczba graczy: Zabawa przeznaczona jest dla 5 – 40 uczestników.

 

Zabawa numer 7

Bez słów

 

Przygotowanie: Jest to w zasadzie prosta koncepcja różnych zabaw, które mają jedną zasadę: nie można używać słów. Utworzone zespoły dostają konkretne zadanie od prowadzącego np.: ustawić się w kolejności od najstarszej osoby.

Zadanie: Uczestnicy muszą jak najszybciej ustalić kolejność bez użycia jakichkolwiek słów. Oczywiście można to śmiało urozmaicać i dawać konkretne zadania: utworzenie ze swoich ciał litery G lub łodzi podwodnej.

Liczba graczy: Zabawa przeznaczona jest dla grup liczących 8 – 40 osób.

Jak widzisz temat gier i zabaw integracyjnych dla dorosłych uczestników jest dość szeroki – i może sprawić, że nawet najbardziej doświadczony życiowo uczestnik zabawy znowu poczuje się jak dziecko?

A jakie są Wasze ulubione gry i zabawy integracyjne dla dorosłych

Zobacz również: Organizacja imprezy okolicznościowej

You May Also Like…

Jaki rozmiar Bumper Ball wybrać?

Jaki rozmiar Bumper Ball wybrać?

Kule Bumper Ball - Jaki rozmiar wybrać? W naszej serii artykułów z Poradnika Inwestora Spogle omawialiśmy już jaki...

0 komentarzy

Wyślij komentarz