Odkryj, jak przekształcić zainteresowania dzieci w przyszłe ścieżki zawodowe dzięki wsparciu Jooble

Autor Mega

11 czerwca, 2024

Ostatnie lata szkoły to dla uczniów trudny czas. Muszą nie tylko przygotować się do egzaminów, ale także podjąć decyzję o wyborze zawodu, który będą studiować na uczelni. Jednak wybór przyszłej specjalizacji nie jest tak łatwy, jak się wydaje. W jaki sposób dorośli mogą pomóc dziecku podjąć świadomą decyzję? Odpowiadamy na to pytanie razem z Jooble.

Jak pomóc dziecku w podjęciu decyzji o przyszłym zawodzie?

O ile niektórzy licealiści już dawno zdecydowali o swojej przyszłej specjalizacji, o tyle dla innych dzieci problem wyboru zawodu może być dość dotkliwy. Część dzieci wybrała kierunek, który nie wydaje się odpowiedni ich rodzicom, inne zaś po prostu nie zdecydowały jeszcze, co chcą robić w przyszłości.

Dla uczniów wybór zawodu wiąże się z innymi motywami niż ich rodzice – zazwyczaj chcą znaleźć dziedzinę, która będzie dla nich interesująca.

Zadaniem rodziców jest nie tyle przekonać nastolatka, ile pomóc mu zrozumieć specyfikę wybranej dziedziny i ocenić jego możliwości przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Dobrym pomysłem będzie także wyszukanie oferty pracy przez Internet dla nieletnich na Jooble, po wypróbowaniu któregoś ze znalezionych zawodów będzie on w stanie zrozumieć, czy chce pracować w tej branży.

Błędy przy wyborze zawodu

Znalezienie odpowiedniej specjalizacji to odpowiedzialna decyzja, która będzie miała ogromny wpływ na przyszłość dziecka. Dlatego, aby uniknąć błędów przy wyborze zawodu, należy wziąć pod uwagę:

  • Specyfika pracy. Czasami faceci chcą zostać lekarzami, nauczycielami, prawnikami lub innymi specjalistami tylko dlatego, że mają określoną opinię na temat tej dziedziny działalności. Jednak panujące wrażenie nie zawsze ma coś wspólnego z rzeczywistością. Dlatego ważne jest, aby rodzice rozmawiali o realiach konkretnej pracy, aby nastolatek zrozumiał, co ma robić.
  • Znajomość przedmiotów specjalistycznych. Nawet wybitni uczniowie uważają, że niektóre przedmioty szkolne są łatwiejsze od innych, nie wspominając o uczniach osiągających średnie lub słabe wyniki. Trzeba wziąć pod uwagę wiedzę studenta z dyscyplin specjalistycznych, bo z nich będzie musiał zdawać egzaminy. Ważne jest, aby wyjaśnić uczniowi, że nie będzie mógł zostać lekarzem, jeśli nie rozumie biologii i chemii, ani tłumaczem, jeśli nie zna dobrze języków obcych.
  • Pragnienia i aspiracje samego nastolatka. Nawet najbardziej obiecująca i wysoko płatna praca może rozczarować, jeśli nie wzbudzi w człowieku entuzjazmu. Warto zatem wziąć pod uwagę opinię przyszłego absolwenta, gdyż tylko w ten sposób może on wybrać dziedzinę, która mu się podoba. I w tym celu zwróćmy Twoją uwagę na zatrudnienie na wakacje dla młodzieży na Jooble, poszukaj ofert pracy w branży, w której Twoje dziecko chce w przyszłości pracować.

Test wyboru kariery

Znajomość specjalistycznych dyscyplin, świadomość niuansów dalszej pracy, chęć rozwoju w tym kierunku – to wszystko jest bardzo ważne. Ale jest jeszcze jeden czynnik, który wpływa na poprawność podjętej decyzji. Mówimy o cechach osobistych ucznia i jego cechach psychologicznych. Po pierwsze, według Jooble, już od dzieciństwa rodzice powinni zwracać uwagę na zainteresowania dziecka, np. jeśli dziecko naprawdę lubi słuchać piosenek i śpiewać, to warto zapewnić mu trening wokalny lub nauczyć gry na jakimś instrumencie muzycznym. Innym przykładem może być to, że Twoje dziecko od najmłodszych lat nie rozstaje się z pisakami, może więc warto wysłać je do rysowania?

Po drugie, ważne jest, aby z wyprzedzeniem upewnić się, co jest odpowiednie, a co nie dla ucznia, a można tego dokonać poprzez zdanie poradnictwa zawodowego – testu wyboru zawodu. Pomoże uczniowi zrozumieć, który konkretny obszar jest dla niego odpowiedni z psychologicznego punktu widzenia, jaka aktywność będzie dla niego najwygodniejsza.

Oczywiście poradnictwo zawodowe ma raczej charakter doradczy, a wybór i tak pozostanie w gestii ucznia i jego rodziców. Ale na podstawie tego testu można poznać siebie lepiej, dlatego nadal warto go wykonać.

Wpływ rodziców na przyszłość swoich dzieci

To, czy przyszły kandydat odniesie sukces, czy znajdzie wymarzoną pracę – w dużej mierze zależy od rodziców i ich podejścia do edukacji, mówi Jooble. Jeśli dorośli rozwijają ucznia od najmłodszych lat i starają się poszerzać jego horyzonty i wprowadzać go w różne hobby, wówczas znajdzie to odzwierciedlenie w jego sukcesie. Jeśli uczeń rozwijał się harmonijnie i w różnych kierunkach, to w szkole średniej będzie już miał pojęcie, co chce robić.

Krewni mogą nie zgadzać się z tym, co nastolatek wybiera dla siebie, ale konieczne jest jego wsparcie. To absolwent sam podejmuje decyzję o tym, kim zostanie w przyszłości. Rodzice mogą jedynie pomóc mu osiągnąć to, czego pragnie, a wsparcie, jakie może zapewnić tylko rodzina, stanie się podstawą jego rozwoju zawodowego.

Send DataSend Data

You May Also Like…

Odchudzanie wiąże się z wieloma wyzwaniami, a jednym z najtrudniejszych jest radzenie sobie z głodem i zachciankami....

0 komentarzy

Wyślij komentarz