Ubiór warstwowy – czym się wyróżnia? Jak ubrać dziecko?

Autor Mega

30 stycznia, 2024

Warstwowy ubiór to uniwersalna metoda doboru odzieży do pogody, zwłaszcza zimą. Nada się dla dorosłych i dzieci w każdym wieku. Na czym polega i o czym warto pamiętać, ubierając się w ten sposób? Sprawdź w naszym artykule.

O co chodzi z ubiorem warstwowym?

Ubieranie warstwowe to metoda doboru ubrań na podstawie ich głównych właściwości. To sposób szczególnie przydatny w jesienno-zimowych miesiącach, kiedy zależy nam na tym, żeby się nie wyziębić. To opcja szczególnie komfortowa dla małych dzieci, które ciągle są w ruchu i szybko się przegrzewają. Warstwowy ubiór zapewnia odpowiednią termikę i odprowadzanie wilgoci, dlatego twoje dziecko, nawet po intensywnym ruchu i zabawach na śniegu, nie przemarznie.

Jak skomponować strój warstwowy?

Przy komponowaniu warstwowego ubioru, ważna jest znajomość właściwości konkretnych ubrań, które chcemy założyć. Zazwyczaj wyróżnia się trzy warstwy odzieży, jednak w przypadku trudnych warunków pogodowych, można dołożyć jedną warstwę wewnętrzną.

Pierwsza warstwa jest określana bazową i znajduje się najbliżej skóry. Jej zadaniem oprócz zapewnienia ciepła, jest odprowadzanie wilgoci. Do tego odpowiednim wyborem będzie bielizna termiczna. Dzięki swoim włóknom nie chłonie potu, dzięki czemu nie powoduje nieprzyjemnego wrażenia przepocenia się, a w następstwie uczucia zimna.

Możesz postawić na bieliznę termiczną wykonaną ze specjalnych, syntetycznych włókien. Równie dobrą opcją będzie także naturalny materiał, jakim jest na przykład wełna merino. Sprawdzi się zwłaszcza u dzieci. Ogranicza ryzyko podrażnień czy alergii. Warto zainwestować w podkoszulki, które są uniwersalne i sprawdzą się także w codziennych sytuacjach, jako pierwsza warstwa pod sweter lub bluzę.

Druga warstwa nazywana jest warstwą izolacyjną. Jej zadaniem jest zapewnienie ciepła. W tej roli sprawdzą się ciepłe bluzy lub polary. Zwróć uwagę na to, by ubranie dość dobrze przylegało do ciała, ale nie krępowało ruchów. W razie potrzeby warto dobrać bluzy na zamek, które w razie potrzeby można lekko rozpiąć. Wygodniejsza opcja to także modele bez kaptura. Zamiast tego postaw na wyższą stójkę, która dobrze ochroni szyję przed wiatrem, zwłaszcza u dziecka, które nie lubi szalików.

Trzecia warstwa, czyli warstwa wierzchnia, która ma za zadanie chronić przed warunkami atmosferycznymi. W tej roli sprawdzą się różnego rodzaju kurtki lub parki, w zależności od pogody. Dla dziecka uniwersalnym wyborem na co dzień będzie kurtka softshell. Zapewnia swobodę ruchów i jest lekka. Dla osoby dorosłej sprawdzi się z kolei wodoodporna, pikowana kurtka, a na mrozy – wygodna puchówka.

Ubiór warstwy a „na cebulkę” – czy to jest to samo?

Ubiór warstwowy często bywa mylnie kojarzony z ubiorem „na cebulkę”. Jednak to nie to samo. W tej drugiej opcji zakładamy na siebie kilka warstw odzieży, by było nam cieplej, ale bez rozróżnienia konkretnych właściwości każdej z nich. Dlatego ubiór „na cebulkę” jest stosowany w przypadku osób, które doraźnie potrzebują cieplejszego stroju i nie chcą inwestować w konkretne ubrania o różnych właściwościach termicznych.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

You May Also Like…

0 komentarzy

Wyślij komentarz