Czy kijki narciarskie dla dzieci są niezbędne?

Autor Mega

29 listopada, 2023

Czy kijki narciarskie dla dzieci są niezbędne?

Debata na temat używania kijków narciarskich przez początkujących narciarzy, zwłaszcza dzieci, jest ciągle żywa i podzielona. Niektórzy uważają kijki narciarskie za zbędne na początkowym etapie nauki, gdy dziecko uczy się podstaw. Z drugiej strony wielu ekspertów uznaje kijki za przydatne już od pierwszego dnia na stoku, argumentując, że mogą one pomóc w nauce. Jednak ostateczna decyzja o użyciu kijków zależy od instruktora i indywidualnych potrzeb dziecka.

Wiek dziecka ma tu duże znaczenie – młodsze dzieci, trzy- czy czterolatki, mogą mieć trudności z utrzymaniem kijków, natomiast dla sześciolatka mogą one być wartościowym wsparciem w nauce jazdy na nartach.

Mimo wszystko naszym zdaniem jest to przydatny dodatek dla amatorów, który pomaga utrzymać właściwą postawę ciała i ułatwia zachować równowagę. Kijki przygotowują do samodzielnej jazdy, uczą wypracowania rytmu oraz prowadzenia nart. Okazują się przydatne nawet w trakcie wchodzenia na stok.

Jak wybrać kije narciarskie dla dziecka?

Aby jednak kije narciarskie dla dzieci spełniały swoją rolę i były bezpieczne w użytkowaniu, trzeba dobrać odpowiednią długość. Jak to zrobić, kiedy maluchy tak szybko rosną? Jedną z propozycji jest zakup modeli teleskopowych. Umożliwiają one regulację długości, dlatego nie trzeba co sezon inwestować w nowy sprzęt.

W innym razie trzeba dopasować wielkość kijków do wzrostu dziecka. Jest na to kilka metod. Możesz pomnożyć wzrost przez współczynnik 0,7, aby otrzymać orientacyjną długość. Drugi sposób to po prostu przymierzenie kilku wariantów. Kijek po odwróceniu i złapaniu pod talerzykiem powinien tworzyć kąt prosty w łokciu. Taka sama zasada odnosi się do modeli dla dorosłych. W razie problemów zawsze możesz spytać specjalistów o wybór odpowiedniego wariantu i długości, np. w sklepie Ski Race Center: https://skiracecenter.pl/1008-kije-narciarskie.

Jakie powinny być kije narciarskie dla dzieci?

Kije narciarskie dla dziecka nie powinny być zbyt ciężkie, aby nie powodowały dyskomfortu. Najlepiej zdecydować się na lekkie i jednocześnie wytrzymałe materiały. Takie właściwości ma na przykład aluminium. Dla bardziej doświadczonych dzieci na stoku warto dopasować kije narciarskie do preferowane dyscypliny. Przykładami mogą być modele zjazdowe albo slalomowe (do szybszej i bardziej dynamicznej jazdy).

Nie możemy nie wspomnieć o atrakcyjnym designie. Kije narciarskie dla dziecka są dodatkiem do całej sportowej stylizacji, dlatego po prostu powinny się podobać. Na rynku jest wiele wariantów różniących się kolorami i wzorami. Dzięki temu łatwo je dopasować do sportowej stylizacji na stok.

Komfort i bezpieczeństwo kijków narciarskich dla dzieci

Za stabilne trzymanie kijków narciarskich głównie odpowiedzialne są uchwyty. Powinny być wykonane z przyjemnego w dotyku materiału, a także być mocowane w wygodny sposób za pomocą pasków. Te nie mogą uciskać ani powodować otarć. Dzięki odpowiedniemu systemowi mocowania nie wyślizgnął się podczas jazdy.

You May Also Like…

0 komentarzy

Wyślij komentarz