Co to jest Team building

Co to jest team building

Autor Maciek

29 kwietnia, 2020

Plusy posiadania zgranego zespołu są pewnie znane wszystkim. Lepsze efektywność, mniej zwolnień, wyższy zysk. Nie każdy jednak wie jak taki zgrany zespół stworzyć. W tym celu właśnie mądrzy ludzie wymyślili hit ostatnich lat – TEAM BUILDING.

Team Building jak sama nazwa wskazuje polega na budowaniu zespołu. A jeżeli chcemy poznać dokładniejszą definicję tego czym jest team building zwracamy się do Wikipedii. A więc:

„wszelkiego rodzaju formy integracji grupy sprawiające, że poszczególni jej członkowie wzajemnie poznają swoje mocne i słabe strony, poznają się nawzajem, definiują wzajemne role zespołowe lub uczą współpracy w swoim zespole. Team building to celowo zorganizowane zajęcia, które powodują wzbogacenie relacji w grupie, budowanie tej grupy, integrowanie i nawiązywanie między jej członkami współpracy, zaufania, a nawet przyjaźni, poznawanie siebie nawzajem poza codziennym kontekstem”

Brzmi mądrze. Teraz się pewnie zastanawiasz : Jak stworzyć taki idealny zespół?

Budowanie zespołu w codziennych sytuacjach

 

Team building nie koniecznie musi polegać na wyciągnięciu wszystkich w teren i kazaniu opracować sposobu na bezpieczny powrót do domu. Często jest to sposób w jaki osoby w danym zespole wchodzą ze sobą w interakcję, podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych.

Ten rodzaj team buildingu jest naturalny i może być stymulowany poprzez wspólne określenie norm, które obowiązują w danym zespole. Te normy następnie pomogą każdemu członkowi zespołu zachowywać się odpowiednio w stosunku do innych współpracowników. 

Ale team building może również poprzez przygotowane specjalnie na potrzeby pracowników zajęcia i ćwiczenia, w których każdy członek zespołu musi wykazywać się w dążeniu do ustalonego wspólnie celu. Jeżeli budżet na to pozwala, można tego typu zadania zlecić zewnętrznemu przedsiębiorstwu, które bardzo często dzięki doświadczeniu są w stanie osiągnąć lepsze wyniki.

Niezależnie od wybranego przez Ciebie bądź Twoją firmę sposobu, lepiej zintegrowany team jest w stanie osiągnąć lepsze wyniki i być bardziej produktywny niż zespół, który jest tylko zlepkiem przypadkowych osób. 

Jak przeprowadzić skuteczny team building wewnątrz organizacji?

Nie trzeba tony praktyki, żeby mniejsze grupy osób (działy, departamenty) mogły na własną rękę przygotować ćwiczenia integrujące. Mogą to być tak proste sprawy jak przygotowanie spotkania przez manedżera danego działu i wprowadzenie bardziej nieformalnego klimatu. 

Dla szukających inspiracji:

Gry integracyjne online. Koniec nudnych wideokonferencji

7 najciekawszych zabaw integracyjnych dla dorosłych

W większych organizacjach, może być trochę łatwiej – zazwyczaj tego typu zadaniami zajmują się osoby z HR. W końcu powinni mieć trochę doświadczenia w kwestii zarządzania zasobami ludzkimi

Ale team building nie zawsze musi polegać na organizowaniu spotkań. Możesz do tego wykorzystać różnego rodzaju gry i aktywności, które wymagają od członków współpracy

A jeżeli czujesz, że masz wyjątkową motywację możesz wydrukować plakaty z hasłami motywacyjnymi, które zachwalają wspólną pracę. Wiesz, tak żeby każdy poczuł się zainspirowany i zmotywowany.

Jak zorganizować skuteczny team building?

Na pierwszy ogień coś prostego. Zorganizuj ze swoimi współpracownikami wyjście do pobliskiego parku w trakcie pracy. Możecie zaszaleć i zorganizować grilla (jeżeli możecie. Z drugiej strony przekonywanie policjantów, że mandat nie jest konieczny też może być dobrym ćwiczeniem team buildingowym). Albo zamówcię Waszą ulubioną pizzę. Celem jest po prostu spędzeniem razem ze swoim zespołem wartościowego czasu podczas, którego każdy się będzie czuł zrelaksowany i mniej formalnie.

Pamiętaj jednak o tym, że jeżeli Twoim celem jest zbudowanie zespołu, poprawa komunikacji itp, to musicie to robić razem. Jeżeli każdy weźmie kawałek pizzy po czym pójdzie do swojego kąta, to trochę mija się to z celem całego ćwiczenia.

Kolejnym sposobem jest coś w stylu wyjścia firmowego. Wiesz ten moment, kiedy firma daje Wam pieniądze, żebyście poszli i dobrze się bawili. Kręgle dla niespecjalnie lubiących ruch. Wspólne malowanie obrazów czy robienie lasu w słoiku dla tych, którzy czują się bardziej arytstycznie. Albo Archery Tag czy Bubble Football dla najbardziej spragnionych mocnych wrażeń.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wpleść jakiś przekaz do Waszej zabawy. Weźmy taką ochronę przyrody. Możecie wspólnie zrobić coś dla dobra naszej planety a potem pościgać się samochodzikami nie wytwarzając nawet grama spalin. Energorower jest tutaj świetnym przykładem.

Serio – możliwości macie co nie miara. Wszystko zależy od tego jaki macie budżet i jakie macie plan działania. Reszta jest już w Waszej wyobraźni.

Jeden mały szczegół kiedy jesteśmy przy tego typu aktywnych pomysłach na team building. Jeżeli planujesz coś wymagającego większej krzepy – niech to będzie wyjście na ściankę wspinaczkową, pomyśl o tych, którzy na co dzień nie mają wielkiego kontaktu z aktywnością fizyczną. Nie mówię, że część z nich będzie się cieszyło na tego typu atrakcje jak na kolonoskopię, ale raczej nie zapiszą w swoim dzienniku, że to był najlepszy dzień w ich życiu. Dlatego jeżeli to ma być prawdziwy team building – budowanie zespołu, to zadbaj o to żeby jak najwięcej osób brało w tym udział i uwzględnij zdanie każdego członka swojej ekipy. 

 

Korzystanie z zewnętrznych firm przy organizacji imprezy

Zawsze pozostaje jeszcze opcja zwrócenia się do zewnętrznej firmy o pomoc w przygotowaniu takiej imprezy team buildingowej. Wtedy to osoby, które są ekspertami (a przynajmniej powinny być) zajmują się tym, żeby wszystko przebiegło w jak najlepszym porządku i to one wymyślają i przeprowadzają zaplanowane rozgrywki.

Nie da sie jednak ukryć, że tego typu rozwiązania sprawdzają się najlepiej kiedy są uszyte na miarę każdej grupy. Generyczne rozwiązania mogą mieć pozytywny wpływ, ale raczej nie będą tak skuteczne jak idealnie dopasowana do potrzeb grupy zabawa (na przykład taki Laser Tag – wspaniała zabawa, ale jeżeli każesz w to grać grupie księgowych, które w życiu broni w ręku nie trzymały to raczej nie uzyskasz tak dobrego efektu jak przy grupie informatyków zakochanych w Counter Strike’u)

Co więcej korzystanie z usług takiej zewnętrznej firmy zdejmuje z Ciebie duże obłożenie związane z przygotowaniem imprezy i różnych dodatków. Przygotowanie nagród, wręczenie pucharu czy prowadzenie na bieżąco zapisu wyników, sprawi że łatwiej Ci będzie osiągnąć cele, które sobie założyłeś / aś przed imprezą. 

Czy w takim razie potrzebujesz team buildingu u siebie?

86% menadżerów i kadry zarządzającej wskazuje na brak współpracy i niski poziom komunikacji jako przyczyny niepowodzeń w miejscu pracy. Także tak jak widać, nie wystarczy tylko dobrze zrekrutować. Trzeba zadbać jeszcze o to, żeby nasi pracownicy potrafili wspólnie pracować

Widzisz jak ważny jest team building w ogólnym rozrachunku?

Graj jak profesjonalista!

Pobierz swoją kopię Profesjonalnej Karty Wyników i dziel się wynikami.

Kliknij w przycisk poniżej a odbierzesz ją zaraz na Messenegerze ⬇

Pobierz swoją kopię Profesjonalnej Karty Wyników. Kliknij w przycisk poniżej a otrzymasz ją zaraz na Messenegerze ⬇

You May Also Like…

Jak zorganizować event w Łodzi?

Jak zorganizować event w Łodzi?

Organizacja eventów Łódź to prężnie rozwijająca się branża, która oferuje wiele możliwości dla osób, które chcą...

0 komentarzy

Wyślij komentarz