Nie wyobrażasz sobie tygodnia bez aktywności fizycznej? Biegasz na długie dystanse i przygotowujesz się do zawodów? A może tylko sporadycznie wybierasz się na krótkie przebieżki? Bez względu na to, czy jesteś „sezonowcem”, czy biegasz systematycznie – w każdej z tych sytuacji powinieneś zainteresować się dietą biegacza. Pomoże Ci ona dostarczyć wartościowe składniki zmęczonym mięśniom i całemu organizmowi. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik dotyczący tego, jakie produkty powinny znaleźć się w Twoim jadłospisie.
Dieta biegacza – może być prosta i smaczna
Zapewniamy Cię, że dieta biegacza nie wymaga od Ciebie dużego zaangażowania w kuchni. Wystarczy tylko wyrobić sobie dobre nawyki. Na talerzu sportowców (zarówno profesjonalistów, jak i amatorów) powinna znaleźć się przede wszystkim solidna porcja białka – bardzo ważnego składnika dla mięśni. Znajdziesz je m.in. w mięsie, roślinach strączkowych czy jogurcie typu skyr. Oczywiście, aby ciało miało siłę pokonać określony dystans musi dostać odpowiednie paliwo, czyli dawkę węglowodanów. Postaw np. na płatki owsiane, ryż, kasze oraz pieczywo pełnoziarniste.
Nie zapominaj także o dużej dawce witamin i minerałów, które znajdują się w np. warzywach i owocach. Powinny one towarzyszyć Ci przy każdym posiłku. Dla prawidłowego funkcjonowania mięśni cenne będą zwłaszcza: magnez, potas, wapń i witamina D. Natomiast mniejsze zmęczenie będziesz odczuwać, dostarczając do organizmu m.in.: żelazo, witaminę C, niacynę i ryboflawinę. Aby niektóre substancje odżywcze lepiej się wchłaniały, w diecie biegacza nie może zabraknąć dobrej jakości tłuszczy, czyli np. oliwy, orzechów oraz ryb.
Nie musisz wcale posiadać dużych umiejętności kulinarnych, aby przygotować sobie prawidłowo zbilansowany posiłek. Jeśli jednak nie masz czasu gotować lub nie lubisz tego robić, a czytanie etykiet produktów wydaje Ci się szaleństwem, to możesz znaleźć dla siebie odpowiedni catering. Istnieje wiele firm oferujących gotowe posiłki, które spełniają określone wymagania, a w tym – są przeznaczone dla osób aktywnych fizycznie. Wybierając taką opcję, łatwiej będzie Ci też zadbać o regularność posiłków, co jest równie ważne w zdrowej diecie.
Nie zapomnij o suplementacji
Czasem codzienne posiłki należy dodatkowo wzbogacać o suplementy diety – posiadające w składzie np. żelazo, karnitynę lub beta-alaninę. Warto dokładnie dopasować je do swoich potrzeb – np. po wykonaniu badań krwi i konsultacji z lekarzem. Gdy już dowiesz się, jakie witaminy i suplementy powinny znaleźć się w Twojej diecie, udaj się na zakupy. Jeżeli chcesz zaoszczędzić, to zdecyduj się na złożenie zamówienia w sklepie internetowym – np. Shaman.pl. Znajdziesz tam całą kategorię produktów przeznaczoną dla sportowców.
Wśród osób aktywnych fizycznie popularne są także odżywki białkowe, które pomagają zwiększyć porcję białka w ciągu dnia. Producenci – jak np. Applied Nutrition – oferują różnorodne smaki, które łatwo można dopasować do swoich preferencji.
A jak wygląda Twoja dieta biegacza? Czy na pewno dostarczasz do organizmu to, co dla niego najlepsze?
Odpowiednia suplementacja może być ważnym elementem diety biegacza, aby zapewnić organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze i poprawić wydajność podczas treningów i zawodów. Oprócz regularnych posiłków, istnieje kilka suplementów, które mogą być szczególnie korzystne dla biegaczy.
Jednym z powszechnie stosowanych suplementów jest żelazo. Bieganie może prowadzić do zwiększonej utraty żelaza przez pot, co może prowadzić do niedoboru tego składnika. Niedobór żelaza może wpływać na wydolność i zdolność organizmu do transportu tlenu, dlatego suplementacja żelazem może być ważna dla biegaczy, zwłaszcza u kobiet i osób, które stosują restrykcyjne diety.
0 komentarzy